Opis
Wermikulit jest naturalnym minerałem zawierającym bogactwo cennych dla roślin pierwiastków: azotu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza i krzemu. Poddany obróbce termicznej (eksponowaniu) przybiera postać bardzo lekkich granulek o harmonijkowej budowie, posiadających dużą zdolność zatrzymywania wilgoci. Wermikulit ogrodniczy powoli uwalnia tę wilgoć, zapewniając roślinom stałą wilgotność gleby i zmniejszając tym samym częstotliwość ich podlewania. Struktura podłoża jest bardziej przewiewna i bogata w tlen, co sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego, a przez to przyśpiesza wzrost roślin.
Wermikulit ogrodniczy często wykorzystuje się również do przechowywania płodów rolnych i cebulek kwiatowych oraz jako środek wspomagający kiełkowanie nasion lub jako podłoże do rozmnażania. Inertne (sterylne) właściwości sprawiają, że wyeliminowana jest możliwość przenoszenia patogenów poprzez podłoże, co zwiększa bezpieczeństwo uprawy.
Główne zalety:
- reguluje stosunki powietrzno-wodne w podłożu
- napowietrza i spulchnia glebę, zmniejsza jej kwasowość i zasolenie
- odporny na działanie szkodników, gnicie, rozwój pleśni i grzybów
- przyspiesza tempo wzrostu roślin i ukorzenienia sadzonek
- wolny od patogenów, sztucznych substancji
Wermikulit jako dodatek do podłoży organicznych w uprawach warzyw i kwiatów:
Przygotowanie gleby pod nowe uprawy: w zależności od spoistości gleby stosować w ilości od 10 do 30% objętości podłoża (przy 20% to 1 litr wermikulitu na 4 litry podłoża), dokładnie wymieszać z pozostałymi komponentami (glebą, torfem, biohumusem). W celu odmierzenia właściwych proporcji można wykorzystać np. wiadro o pojemności 10 litrów.
Uprawy w pojemnikach: wymieszać 1 część wermikulitu z 3 częściami podłoża, wsypać do donicy lub skrzynki, następnie posadzić roślinę i obficie podlać.
Zmiana struktury gleby w dotychczasowych uprawach: przed przekopaniem ziemi na jesieni rozsypać równomiernie na powierzchni gleby warstwę wermikulitu o grubości 2-3cm. Warstwę nasączyć wodą, np. przy użyciu konewki lub zraszacza o łagodnym strumieniu. Odczekać ok. 30-45min, a następnie przekopać glebę. Zabieg można połączyć z wprowadzaniem do gleby kompostu, nawozu jesiennego czy obornika, nasączając tym samym wermikulit substancjami odżywczymi.
Uwaga: Zabiegi przeprowadzać w dzień bezwietrzny. Pojawienie się niewielkich ilości wermikulitu na powierzchni gleby po przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych jest zjawiskiem normalnym i wpływa korzystnie na utrzymanie lepszej wilgotności
Do rozmnażania wegetatywnego roślin w samym wermikulicie (sadzonki, rozsady): stosować drobniejsze granulki, dzięki czemu młode rośliny można łatwo wyjąć z pojemników, bez ryzyka uszkodzenia korzeni.
Uprawy hydroponiczne kwiatów oraz warzyw w doniczkach i pojemnikach: stanowi doskonałe jednorodne podłoże ekologiczne dla rozwoju systemu korzeniowego roślin. Daje znakomite efekty w uprawach szklarniowych. Uprawiać rośliny w wilgotnym wermikulicie.
Zakładanie trawników: przed wysianiem nasion wymieszać przy użyciu narzędzi ogrodniczych wilgotny wermikulit z gruntem rodzimym (ok. 3 litry na 1 m podłoża). Następnie wyrównać podłoże.
Przechowywanie owoców, warzyw oraz cebulek kwiatowych: wydłuża nawet o 30% okres przechowywania, gwarantując ich dłuższą świeżość.
Kompostowanie: zmniejsza ilość szkodliwych gazów oraz pochłania nieprzyjemne zapachy powstające przy kompostowaniu.
Wermikulit to także doskonały dodatek drenażowy na dno doniczek, skrzynek na rośliny domowe i balkonowe (kwiaty, warzywa) - dzięki wysokiemu współczynnikowi wchłaniania wody wynoszącemu ponad 400%, przedłuża nawodnienie podłoża oraz zapobiega gniciu korzeni przy nadmiarze wody. Przy zakładaniu trawników, uprawach roślin ozdobnych na glebach ciężkich, gliniastych jako dodatek do spulchniania ziemi, na glebach piaszczystych do magazynowania wody. Przy rozmnażaniu wegetatywnym roślin (sadzonki, rozsady) chroni korzenie roślin przed nagłymi zmianami temperatur oraz uszkodzeniem podczas przesadzania do gleby.