Opis
Perlit ogrodniczy 1-6 mm 10L
Perlit jest naturalnym minerałem pochodzenia wulkanicznego, poddawanym obróbce termicznej w wysokiej temperaturze (ekspandowaniu). PERLIT OGRODNICZY w postaci lekkich porowatych granulek o średnicy do 6 mm korzystnie wpływa na rozwój roślin, przyspieszając szybkość ich wzrostu poprzez lepsze dotlenienie korzeni. Utrzymując stałą wilgotność ziemi, perlit zapobiega nadmiernemu wysuszeniu gleby, zatrzymując w niej wodę i zmniejszając częstotliwość podlewania roślin. Nie posiada zapachu, jest trwały i odporny na działanie czynników atmosferycznych.
Zastosowanie i zalety
- dodatek drenażowy na dno doniczek, skrzynek na rośliny domowe i balkonowe (kwiaty, warzywa) - przedłuża nawodnienie podłoża oraz zapobiega gniciu korzeni przy nadmiarze wody
- w uprawach roślin ozdobnych - szczególnie zalecany przy glebach ciężkich, gliniastych o niskiej przepuszczalności jako dodatek służący do spulchniania ziemi.
- podłoże mineralne w uprawach kwiatów i warzyw pod osłonami (ogórki, pomidory, gerbery).
- uprawy hydroponiczne kwiatów oraz warzyw w doniczkach i pojemnikach. Stosowany również jako podłoże jednorodne (maty perlitowe).
- w uprawach szklarniowych oraz ogrodowych (warzywniaki) - jako dodatek do podłoża służący lepszemu napowietrzeniu gleby oraz poprawiający zdolności magazynowania wody.
- przy rozmnażaniu wegetatywnym roślin (sadzonki, rozsady) - chroni korzenie roślin przed uszkodzeniem podczas przesadzania do gleby.
- dodatek napowietrzający przy produkcji kompostu.
- podłoże w ogrodach zielonych zakładanych na dachach budynków - dzięki niskiemu ciężarowi nasypowemu i właściwościom magazynowania i oddawania wody.
- zwiększa również efektywność stosowania nawozów jako nośnik mikro i makroelementów.
Przygotowanie podłoży
Dodatek do podłoży organicznych w uprawach warzyw i kwiatów:
- przygotowanie gleby pod nowe uprawy: w zależności od spoistości gleby stosować PERLIT OGRODNICZY w ilości od 10 do 30% objętości podłoża
(przy 20% to 1 litr perlitu na 4 litry podłoża), dokładnie wymieszać z pozostałymi komponentami (glebą, torfem, biohumusem). W celu odmierzenia
właściwych proporcji można wykorzystać np. wiadro o pojemności 10 l. - zmiana struktury gleby w dotychczasowych uprawach: przed przekopaniem ziemi na jesieni rozsypać równomiernie na powierzchni gleby warstwę perlitu o grubości 2-3 cm. Taką warstwę nasączyć wodą, np. przy użyciu konewki lub zraszacza o łagodnym strumieniu. Odczekać ok. 30-45 min aby perlit dobrze wchłonął wodę, a następnie przy użyciu szpadla przekopać glebę. Zabieg można połączyć z wprowadzaniem do gleby
kompostu, nawozu jesiennego czy obornika, nasączając tym samym perlit substancjami odżywczymi. - Uwaga: zabiegi przeprowadzać w dzień bezwietrzny, unikając zapylenia. Pojawienie się niewielkich ilości perlitu na powierzchni gleby po przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych czy podlewaniu jest zjawiskiem normalnym i wpływa korzystnie na utrzymanie lepszej wilgotności gleby.
Warstwa drenażowa w uprawach pojemnikowych
- na dnie pojemnika usypać warstwę PERLITU OGRODNICZEGO w ilości 1/4 objętości pojemnika.
Uprawa roślin w technologii zielonych dachów
- w czasie przygotowania podłoża dodać PERLIT OGRODNICZY w ilości od 30 do 40% objętości i dokładnie wymieszać z pozostałymi komponentami.
Do rozmnażania wegetatywnego roślin w samym perlicie (sadzonki, rozsady)
- stosować drobniejsze granulki (1-3 mm), dzięki czemu młode rośliny można łatwo wyjąć z pojemników, bez ryzyka uszkodzenia korzeni.
Uprawy hydroponiczne warzyw i roślin ozdobnych
- uprawiać rośliny w samym perlicie
Opakowanie i wydajność
Opakowanie zawiera kruszywo o objętości 10L 5% .
Średnia wydajność na ok. 40L podłoża.
Okres przydatności - bezterminowo